Przejdź do treści
Jak zrobić świece sojowe? DIY

Jak zrobić świece sojowe? DIY

Często dostajemy zapytania od naszych klientów „Jak zrobić świeczkę?” Odpowiedz na to pytanie jest dość złożona. Lubimy to porównywać do egzaminu na prawo jazdy. Na początku wydaję nam się, że jest to proste. Po pierwszej jeździe stwierdzamy, że nie do końca, a po paru miesiącach jazdy robimy to bez większego problemu. Tak samo jest tworząc świeczki sojowe, więc nie zniechęcajmy się, gdy pierwsze próby nam nie wyjdą. Robienie świec sojowych jest przyjemnym sposobem na stworzenie własnych, naturalnych świec do domu. Świece sojowe są ekologiczne i bezpieczne dla środowiska, dlatego wiele osób decyduje się na ich produkcję.

Co jest potrzebne do zrobienia świeczki DIY?

Do zrobienia świecy sojowej w domowych warunkach będziesz potrzebować następujących materiałów:

  • wosku sojowego,
  • knota drewnianego lub bawełnianego,
  • pojemnika na świecę lub formy,
  • nożyczek,
  • termometru,
  • patyczka do mieszania,
  • naczynia do rozpuszczenia wosku (wystarczy mały garnuszek),
  • olejku zapachowego oraz barwnika do wosku (opcjonalnie).

Świece sojowe handmade – przepis

Przygotuj wosk na świece i niezbędne akcesoria

Aby zrobić świecę sojową, najpierw musisz przygotować wosk sojowy, który jest jednym z najbardziej popularnych rodzajów wosku do produkcji świec. Możesz kupić go w naszym sklepie internetowym. Pamiętaj również, aby mieć wszystkie niezbędne akcesoria pod ręką, zanim zaczniesz tworzyć swoje świece.

Rozpuść wosk

W celu rozpuszczenia wosku najlepiej użyć kąpieli wodnej. Umieść naczynie z woskiem w większym garnku z wodą i podgrzej wodę na średnim ogniu, aż wosk się rozpuści. Możesz też użyć mikrofalówki, ale trzeba uważać, aby nie przegrzać wosku. Po rozpuszczeniu wosku, odstaw naczynie do wystygnięcia.

Dodaj olejek, aby zrobić świecę zapachową

Jak zrobić świecę zapachową? Należy dodać do rozpuszczonego wosku odpowiednią ilość olejku zapachowego. Ważne jest, aby użyć odpowiedniej jakości olejku, który będzie dobrze się rozpuszczać w wosku i wydzielać intensywny zapach. Zaleca się użycie około 3-10% olejku na kilogram wosku. Czyli na 1 kg wosku należy dodać 30-100 ml. Olejek należy dodawać w odpowiedniej temperaturze, w innym wypadku olejek może nam wyparować przed zastygnięciem. Po dodaniu olejku należy dokładnie wymieszać wosk, aby równomiernie rozprowadzić zapach.

Umieść knot

Aby umieścić knot drewniany lub bawełniany w świecy na środku wybranego naczynka lub pojemnika, możesz posłużyć się klamerką do prania. Dwa końce klamerki umieść na krańcach pojemnika, a knota umieść w samym środku. Jeśli chcesz zrobić to bardziej profesjonalnie, użyj do tego drewnianych stabilizatorów lub kropelek kleju.

Przelej wosk do formy do świeczek lub pojemnika

Przed przelewaniem wosku do formy lub pojemnika, ważne jest upewnienie się, że wszystkie składniki są dobrze wymieszane i że temperatura wosku jest odpowiednia. W zależności od rodzaju wosku temperatura zalewania waha się w granicach 40-55˚ Celsjusza. Następnie, wlej wosk do formy do świeczek lub do wybranego pojemnika, uważając, aby nie przelać go poza jego granice. Rób to bardzo powoli i ostrożnie. Jeśli używasz formy, upewnij się, że jest ona dokładnie wypoziomowana i nie ma żadnych pęcherzyków powietrza. Po wlaniu wosku pozostaw go do wystygnięcia najlepiej na 24-48 godzin. Po zastygnięciu wosku skróć knot do długości 0,5 mm.

Tym oto sposobem zrobiłeś swoją pierwszą sojową świecę. Jak widać produkcja świec nie jest taka trudna. Gratulacje! 😊

Jak zrobić świeczki z drewnianym knotem?

Jeśli chcesz zrobić świeczkę z drewnianym knotem, to powinieneś wiedzieć, że jest to bardziej skomplikowane i wymaga więcej doświadczenia niż zwykła świeca z knotem bawełnianym. Aby uzyskać najlepsze wyniki, należy pamiętać o kilku ważnych czynnikach, takich jak jakość i rodzaj mieszaniny wosku, kształt naczynia, ilość kompozycji zapachowej i barwnika oraz długość knota. Po zalaniu wosku należy odczekać 24-48 godzin, aby uzyskać najlepsze wyniki, a następnie należy przyciąć knot na wysokość 3-5 mm nad taflą wosku. Jeśli knot nie chce się palić, możesz zastosować metodę "kanapki" łącząc ze sobą dwa knoty. Zwróć uwagę na wszystkie te detale, aby uzyskać najlepsze wyniki przy tworzeniu świecy z drewnianym knotem.

Ile olejku eterycznego do świecy?

Ilość olejku eterycznego dodawanego do świecy jest uzależniona od kilku czynników, takich jak wielkość i materiał pojemnika, rodzaj i ilość wosku, a także pożądana intensywność zapachu. Zazwyczaj zaleca się dodawanie od 3 do 10% objętości olejku eterycznego na 100% objętości wosku, co odpowiada od 3 do 10 ml na 100 g wosku. Warto pamiętać, że niektóre olejki są silniejsze niż inne, a niektóre łatwiej się rozpraszają, dlatego ważne jest przeprowadzenie prób i testów, aby uzyskać pożądane efekty. Ponadto warto zachować ostrożność podczas dodawania olejku eterycznego, ponieważ zbyt duża ilość może powodować problemy z paleniem się świecy. Jeśli nie jesteś pewny, jakiej ilości użyć, lepiej jest zaczynać od mniejszej ilości i dostosowywać ją stopniowo.

Ile świeczek wyjdzie z 1 kg wosku?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, posłużymy się wzorem: pojemność pojemnika na świecę x 0,77 = ilość wosku
Czyli np. 100 ml x 0,77 = 77 g wosku
Z 1 kg wosku zrobimy około 13 świec o pojemności 100 ml.

Ile zastyga świeca sojowa?

Ilość czasu potrzebnego na zastygnięcie świecy sojowej w pojemniku zależy od kilku czynników, takich jak wielkość pojemnika, grubość ścianek pojemnika, temperatura pomieszczenia i ilość dodanego olejku zapachowego. Średnio, świeca sojowa DIY w pojemniku zastyga w ciągu 6-12 godzin. Warto jednak pamiętać, że niektóre świece sojowe, szczególnie te z dodatkami, mogą potrzebować nawet do 24 godzin na pełne zastygnięcie. Aby zagwarantować sobie jak najlepsze wyniki, należy uważnie śledzić instrukcje i zalecenia producenta wosku oraz wybrać odpowiednie formy i pojemniki. Zaleca się, aby pozostawić świecę do zastygnięcia na okres 24-48h.