Przejdź do treści
Wosk sojowy — czym jest i dlaczego warto robić z niego świece?

Wosk sojowy — czym jest i dlaczego warto robić z niego świece?

Wosk sojowy w ostatnim czasie stał się bardzo popularny. Na czym właściwie polega jego fenomen? A może to tylko skuteczny marketing? Nic z tych rzeczy! Wosk do świec sojowych skutecznie wypycha z rynku parafinę i wosk pszczeli nie bez przyczyny. Dzisiaj zdradzamy, czym jest właściwie wosk sojowy i dlaczego warto robić z niego świece.

Co to jest wosk sojowy? 

Niekwestionowaną zaletą sojowego wosku jest fakt, iż to w pełni naturalny produkt. Pozyskuje się go bowiem z ziaren soi. Za jego odkrycie odpowiedzialny jest Michael Richards, który w 1991 roku poszukiwał nieco tańszej alternatywy dla wosku pszczelego. Podczas eksperymentów odkrył właśnie wosk sojowy. Szybko okazało się, że to alternatywa nie tylko tańsza, ale też łatwodostępna.

Jak powstaje wosk sojowy?

Produkcja wosku sojowego jest stosunkowo prosta. Wystarczy oczyścić dokładnie zebrane ziarna, wyłuskać je i przerobić na płatki. Następnie właśnie z płatków odsącza się olej. Warto również pamiętać, że aby produkt był w pełni ekologiczny, powinien pochodzić ze sprawdzonych upraw, które posiadają odpowiednie certyfikaty. 

Rodzaje wosku sojowego

Wosk do świec sojowych dzieli się na 2 rodzaje. W zależności więc od tego, jakie świece zamierzasz stworzyć, powinieneś wybrać jego odpowiednią formę. I tak do dyspozycji masz:

Wosk twardy

Tego rodzaju wosk sojowy po zastygnięciu wyróżnia się gładką powierzchnią i dużą twardością. Łatwo również nadać mu wybraną formę. Tym samym doskonale nadaje się on do produkcji świec wolnostojących.

Wosk miękki 

Miękki wosk sojowy natomiast doskonale sprawdzi się przy produkcji świec w naczyniach: czy to szklanych, czy ceramicznych. Z powodzeniem wykorzystasz go także do stworzenia świec sojowych do masażu.

Zalety wosku sojowego

Jedną z największych zalet wosku sojowego jest jego naturalne pochodzenie i skład. Co za tym idzie, nie zawiera on toksyn i nie wydziela ich podczas spalania świecy. Świece sojowe są też bezpieczne dla środowiska, a naczynia po nich z powodzeniem wykorzystasz do ponownego użytku. 

Do tego wosk sojowy ma niską temperaturę topnienia, dzięki czemu doskonale nadaje się jako wosk do masażu. Niweluje bowiem ryzyko poparzeń. To jednak nie wszystko. Wosk sojowy bardzo łatwo usuwa się z powierzchni, dlatego nie musisz martwić się zabrudzeniami, które powstaną z jego udziałem. 

Neutralny zapach i kolor wosku sojowego to również idealne podłoże do nadania mu barw i aromatów, które najbardziej ci odpowiadają. A do tego nie potrzeba dużej ilości barwnika czy olejku zapachowego. 

Dlaczego wosk sojowy jest lepszy od parafiny?

Zastanawiasz się, dlaczego wosk sojowy jest lepszy niż parafina? Przede wszystkim parafina to pochodna ropy naftowej. Jej zapach jest intensywny i ciężko go zniwelować nawet dużą ilością olejków zapachowych. Do tego świece parafinowe kopcą. Świece sojowe zaś to w pełni naturalny i biodegradowalny produkt. Oprócz tego czas palenia wosku sojowego bywa nawet o połowę dłuższy niż jego parafinowego odpowiednika! To oznacza, że sojowe świece są nie tylko naturalne, ale i bardziej wydajne!

Czy wosk sojowy jest szkodliwy?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, dzięki temu, że wosk sojowy jest całkowicie naturalny, nie zagraża ani twórcy świecy, ani jej użytkownikom, ani środowisku! Sojowa świeca jest biodegradowalna i nie zawiera szkodliwych substancji. Podczas spalania świecy parafinowej do atmosfery uwalniane są m.in. takie związki jak: toluen (może wywoływać podrażnienia oczu i skóry), a przy dłuższym kontakcie także uszkodzenia mózgu oraz Benzen (uznawany za substancję rakotwórczą). Świece sojowe są natomiast od nich wolne!

Czy wosk sojowy jest jadalny?

Chociaż wosk, a co za tym idzie, świece sojowe są bezpieczne dla człowieka i w pełni biodegradowalne, nie należy ich spożywać. Oczywiście spożycie go przez przypadek w niewielkiej ilości nie zaszkodzi, jednak zdecydowanie odradzamy próbowanie wosku sojowego. 

Dlaczego wosk sojowy pęka?

Powodów, dla których wosk sojowy pęka, a świeca po wytworzeniu ma nierównomierną strukturę lub nieestetyczne bąble jest kilka. Przede wszystkim zwróć uwagę na jakość wosku sojowego — powinien być w 100% czysty i naturalny. Kolejną przyczyną może być zbyt intensywne napowietrzanie wosku podczas produkcji świecy. Podgrzewaj wosk powoli i mieszaj go delikatnie tak, aby nie powstawały bąbelki powietrza.

Powodem popękanej świecy może być również nieodpowiednia temperatura w pomieszczeniu, gdzie świeca stygnie (zbyt szybkie stygnięcie świecy). Zadbaj, by w pokoju gdzie wykonujesz świece, panowało ok. 25°C. 

Przy produkcji świec zwróć też uwagę na to, by do rozgrzewanego wosku przypadkiem nie dostała się wrząca woda z kąpieli wodnej. Nawet niewielka ilość wody w sojowym wosku może sprawić, że ostatecznie świeca po zastygnięciu popęka. 

Wiesz już, czym jest wosk sojowy oraz jakie zalety posiada. W związku z tym nie pozostaje nam nic innego jak życzyć ci powodzenia podczas rękodzielnego tworzenia sojowych świec. Dobrej zabawy!