Przejdź do treści
Pływające świeczki - jak je zrobić? DIY

Pływające świeczki - jak je zrobić? DIY

Pływające świeczki to niezwykle efektowna, ale zarazem prosta w wykonaniu dekoracja, która doda uroku każdemu wnętrzu oraz wydarzeniu. Świetnie sprawdzają się jako element dekoracyjny na specjalne okazje, takie jak wesela, uroczyste kolacje czy po prostu jako codzienna ozdoba domu. Pływające na wodzie, otoczone płatkami kwiatów lub zielonymi liśćmi, tworzą magiczną atmosferę i przyciągają wzrok.

Potrzebne materiały i narzędzia

Zanim przystąpisz do tworzenia własnych pływających świeczek, upewnij się, że masz wszystko, co potrzebne. Oto lista materiałów i narzędzi:

 • wosk sojowy - aby świeczki mogły swobodnie pływać na powierzchni wody,
 • knoty - najlepiej cienkie, aby świeczka mogła równomiernie palić się na wodzie,
 • formy do odlewania świeczek - mogą to być małe foremki silikonowe lub nawet foremki do lodu o ciekawych kształtach,
 • topielnik lub garnek do topienia wosku - najlepiej używać garnka, który nie jest już wykorzystywany do celów kulinarnych,
 • termometr - pozwoli kontrolować temperaturę wosku,
 • dodatkowe dekoracje - barwniki, olejki zapachowe, suszone kwiaty itp., jeśli chcesz nadać swoim świeczkom dodatkowy charakter.

Świeczki pływające - DIY krok po kroku

Teraz, gdy masz wszystkie potrzebne materiały, możesz przystąpić do tworzenia świeczek:

 1. Topienie wosku: Podgrzej wosk w garnku do topienia, monitorując jego temperaturę za pomocą termometru. Idealna temperatura to około 70°C.
 2. Przygotowanie knotów: Przytnij knoty do odpowiedniej długości. Jeśli używasz form silikonowych, możesz umieścić knot w centrum każdej formy, stabilizując go np. stabilizatorem do knotów
 3. Dodanie dekoracji: Jeśli chcesz, dodaj do roztopionego wosku barwniki lub olejki zapachowe.
 4. Wlewanie wosku do foremek: Ostrożnie wlej roztopiony wosk do form, starając się nie przesunąć knotów.
 5. Suszone kwiaty: Aby urozmaić wygląd świeczek, dodaj na górną warstwę wosku suszone kwiaty. Pamiętaj, aby nie układać ich zbyt blisko knota, ponieważ grozi to pożarem!
 6. Schładzanie: Pozostaw formy z woskiem do całkowitego ostygnięcia i zastygnięcia, co może zająć kilka godzin.
 7. Wyjęcie świeczek: Po zastygnięciu delikatnie wyjmij świeczki z form. Teraz są gotowe do użycia!

Pływające świeczki to doskonały sposób na dodanie odrobiny blasku i elegancji do Twojego domu. Stawiając je w misach z wodą, na przykład na stole czy w łazience, możesz cieszyć się ich pięknym światłem i efektownym wyglądem. Proces ich tworzenia jest równie przyjemny i daje możliwość eksperymentowania z różnymi kształtami, kolorami i zapachami. Ta prosta, ale efektowna dekoracja sprawdzi się na wiele okazji, przynosząc radość i urok każdemu wnętrzu. Niezależnie od tego, czy planujesz romantyczną kolację, spokojny wieczór przy kąpieli czy uroczysty obiad świąteczny, pływające świece z pewnością dodadzą magii każdej chwili.